Damkommittén
- Aktuellt
- Damgolfen


Herrkommittén
- Herrgolfen / Krogrundan


Juniorkommittén


Klubbkommittén


Seniorkommittén
- Aktuellt
- Onsdagsgolf
- Klubbutbyte


Tävlingskommittén
- Resultat tävlingar
- Seriespel


Regel- och hcpkommittén


Tävlingskommittén - Seriespel

Seriespel 2018

Vi har haft 10 stycken lag med i SGDF seriespel i år. 2 stycken damlag samt 8 stycken herr lag.

Så här gick det för våra lag i seriespel 2018

D50

Fjärde plats

Vinst 0 Oavgjord 2 förlust 4

D70

Fjärde plats

Vinst 1 Oavgjord 2 förlust 3

Herrar Öppen Klass

Andra plats

Vinst 2 Oavgjord 1 förlust 3

H40

Tredje plats

Vinst 1 Oavgjord 1 förlust 4

H60 lag 1

Andra plats

Vinst 4 Oavgjord 5 förlust 3

H60 lag 2

Tredje plats

Vinst 1 Oavgjord 5 förlust 6

H60 lag 3

Tredje plats

Vinst 0 Oavgjord 1 förlust 5

H70 lag 1

Tredje plats

Vinst 3 Oavgjord 3 förlust 6

H70 lag 2

Fjärde plats

Vinst 2 Oavgjord 4 förlust 6

H80

Tredje plast

Vinst 3 Oavgjord 5 förlust 4

 

Som ni kan se så har vi lite och jobba på inför nästa år

Ändå, Bra jobbat alla spelare och ledare

 

Tävlingsledningen

Per och Lars

Under 2018 kommer klubben att reperesnteras av tot 10 lag 

Det är i klasserna: D50, D70, H öppen klass, H40, H60 (3 lag), H70 (2 lag) samt H80

D50 Britt Marie Pettersson britt-marie.pettersson@telia.com
D70 Greta Junestrand gretajunestrand@hotmail.com
H22 Patrik Dahlin patrikdahlin_92@icloud.com
H40 Per Wisell per.wisell@icloud.com
H60 (1) Lars Börjesson lars@putter.se
H60(2) Bengt Hermansson bengt621@gmail.com
H60(3) Göran Wängelin goran.wangelin@gmail.com
H70(1) Rolf Hedenstedt rolf.hedenstedt@gmail.com
H70(2) Sune Högblom s.hgblom@telia.com
H80 Jan Erik Jansson jejansson7@gmail.com